Wycena tego jak transportować ponadgabaryty - na kółkach

transport ponadnormatywny

Transport ponadgabarytowy pozwala bezproblemowo dowieźć zamówiony

Coraz więcej rolników zastanawia się nad wymianą swojego sprzętu maszynowego. Ciągniki rolnicze starzeją się z roku na rok, a obecnie pracujący sprzęt nie będzie wieczny. Dlatego warto rozejrz

Wycena tego jak transportować ponadgabaryty - na kółkach transport ponadnormatywny
eć się za nowym traktorem. Na polskim rynku ciężko znaleźć używaną maszynę w dobrym stanie, dlatego coraz częściej decydujemy się na zakup zagraniczny. Transport ponadgabarytowy pozwala bezproblemowo dowieźć zamówiony sprzęt na teren kraju, dlatego nie musimy się martwić, w jaki sposób ściągnąć ciągnik z Niemiec czy Holandii. Firmy, które oferują takie rozwiązania w swojej ofercie mają również transport maszyn oraz wszelkiego rodzaju transport ciężki. Jeżeli jesteś właścicielem dużej firmy i potrzebujesz przewieźć towar, który jest naprawdę ciężki i nie można go przewieźć standardowymi naczepami transportowymi, należy rozejrzeć się za ofertą transportu ciężkiego. W przypadku rolników bardzo popularne jest również importowanie np. kombajnów zbożowych. Powszechnie bowiem wiadomo, że te eksploatowane na zachodzie Europy są w lepszym stanie niż krajowe.


Tyle teorii. W praktyce bowiem okazuje się

Przewozy realizowane przy wykorzystaniu dróg publicznych wciąż są najpopularniejszym w naszym kraju sposobem na przemieszczenie danego transportu z jednego punktu do drugiego. Teoretycznie sprawa wydaje się bezwzględnie bardzo łatwo - należy po prostu znaleźć odpowiedni pojazd do transportu, załadować na niego przewidywany do przewiezienia ładunek, a następnie wysłać w podróż do miejsca docelowego. Tyle teorii.

W praktyce bowiem okazuje się, że przewidywany ładunek zajmuje więcej miejsca niż by się wydawało, a jego podróż po drogach publicznych będzie sprawiała poważne utrudnienia dla innych uczestników ruchu drogowego. Z takimi problemami zmaga się przede wszystkim transport maszyn o dużych gabarytach, także tych służących - o ironio - do budowy dróg. Co wtedy? Z takim ładunkiem nie można od tak sobie wyjechać na drogę.

Wiedząc, że realizowany będzie tego typu transport ciężki osoba go organizująca powinna zawczasu wystąpić do zarządców dróg, po których będzie przebiegała trasa przewozu, o uzyskanie zezwolenia na transport ponadgabarytowy. Zazwyczaj zarządcy dróg posiadają specjalne regulaminy udzielania zezwoleń tego typu, z których można uzyskać wszelkie niezbędne informacje.


Transport maszyn jest także niebezpieczny.

Transport ponadgabarytowy jest to przede wszystkim taki transport, który przewozi ładunki przekraczające normy poruszania się po drogach. Taki asortyment jest zarówno cięższy, jak i jego rozmiar jest zdecydowanie za duży. Do tego typu transportu można zaliczyć głównie różnego rodzaju konstrukcje przemysłowe lub turbiny wiatrowe.

Transport ponadgabarytowy wymaga naprawdę przeróżnych zezwoleń, ponieważ cechuje się on tym, że jest to niebezpieczne i trudne. Całkowita masa asortymentu nie może przekraczać sześćdziesiąt ton - koniecznie trzeba o tym pamiętać. Wiele osób zastanawia się nad tym jakie ładunki są najczęściej transportowane. Otóż, wyróżnić można na przykład maszyny rolnicze, zbiorniki, bardzo ciężki sprzęt budowlany, konstrukcje stalowe oraz linie produkcyjne.

Transport ciężki charakteryzuje się również tym, że podczas przewozu można napotkać różne przeszkody. Zaliczyć do nich można na przykład ronda lub mosty. Czasami przejazd bywa wręcz niemożliwy, co jest dużym utrudnieniem dla kierowcy. Transport maszyn jest także niebezpieczny.


Do niej można zaliczyć m.in

Wyróżniamy aż siedem typów zezwoleń umożliwiających transport ponadgabarytowy. Każda z tych grup określa tak naprawdę inny typ zezwolenia.

Kategoria pierwsza skupia się na samej trasie. Uwzględnia ona zezwolenie na przewiezienie ładunku po konkretnej drodze, którą należy wcześniej dokładnie wyznaczyć, by zawrzeć takową informację w dokumentacji. Kategoria druga tyczy się z kolei różnego rodzaju pojazdów. Do niej można zaliczyć m.in. transport maszyn rolniczych - ciągników, koparek, a także spychaczy i innych podobnych pojazdów. Grupy od trzeciej do szóstej zawierają z kolei te zezwolenia, które wystawiane są na dłuższy czas i w których podaje się informacje dotyczące konkretnych parametrów wybranego ładunku. Ostatnia już kategoria, czyli ta siódma jest stosowana w momencie, gdy planowany transport ciężki nie pasuje do żadnej poprzedniej grupy.

Zezwolenie jest wydawane w formie specjalnego dokumentu. Upoważnia on zaznaczoną na papierze osobę do przewiezienia ładunku po drogach publicznych umieszczonych na terenie Polski.